generala_300
Регистриран: 07 дек 2008 22:22

Изоставените жп трасета в България

25 май 2012 11:16

Не знам темата дали е за тази част от този раздел, но какво искам да попитам всички от този интересен форум.
Доста интересни неща, снимки и сайтове съм намерил тука. Обаче попаднах на нещо интересно което ме завладя на момента и искам и аз да направя нещо подобно- за развлечение и тръпка.
Та попаднах на сайт мисля че беше от Германия (или Австрия, не съм сигурен) в който се описваше големия бум на строителство на железен път преди 2-рата световна война или там някъде. Токова много се е строило, че години по късно се оказва че повечето от жп линиите са неизползваеми и изоставени в последствие. И така през годините 100-ци км железен път буренясва, горясва и се обезличава. Но какво е интересното тука. Хора живеещи в близост по тези трасета, хора на години, както и по- млади запалени по влаковете, решават да си направят развлечение и забавление през почивните дни. Правят си едни малки и леки шасита, с леки метални колела (влакови) с малки ДВГ, места за 2-4 човека. И такива невероятни разходки си правят из буренясалите линии на доста километри. Голяма радост имаше по лицата им особено на децата. В този сайт имаше множество клипове на такива разходки с няколко такива сглобени шасита едно след друго, дори и на няколко пъти на определени участъци правеха бригади за възстановвяване на железния път (носеха електрожени, генератори). наистина много се изкефих на това тяхно начинание.
И идва моя въпрос към вас. Възможно ли е и ние тука да се забавляваме по същия начин. Аз съм от В. Търново но живея в Плевен. Линията Г. Оряховица- Елена от много години не се използва а ако знаете колко е красиво мястото където минава линията някъде 40км. Просто ще е идеално за такова начинание. Мисля че линията Ч. Бряг- Златна Панега също не се използва. Има и други изоставени линии из БГ които в момента не мога да назова. Аз много съм навит да пробвам да направя една такава "Дрезина" (ако не се лъжа).
От къде обаче мога да намеря такива колелета (лек тип- с дупки), продават ли се някъде или някой може ли да ги отлее- направи?
Има ли и други желаещи за такова начинание. Аз ако намеря само колелета, двигателя е лесен заедно с задвижването, шаси може да се направи от скрап- всякаква.
Моля ви дайте идея за това.....

Потребителски аватар
VESO
Модератор
Регистриран: 31 яну 2006 17:49

25 май 2012 13:18

Погледни тук.Има цяла тема , посветена на тези линии.

Върни се в “Да си поговорим за железници | Let's talk about railways”